Krajské ZUŠ odhalily svou podstatu i duši v dokumentu

Premiéra se odehrála koncem ledna v Dílně MDZ, které bylo partnerem akce. Součástí večera byla vernisáž putovní výstavy. Oba projekty – dokument i výstava - nesou název ZUŠKA?ZUŠKA!. Důvod je jednoduchý, tento název dnes znamená projekt ZUŠ zřizovaných Zlínským krajem, který přináší osvětu o činnosti, náplni a podstatě státního základního uměleckého školství prostřednictvím jednotlivých projektů. Jedním z nich je festival ZUŠKA?ZUŠKA!, kde snímek z větší části loni v květnu vznikl.

Večer moderovali herci MDZ Zdeněk Julina a Radoslav Šopík, hrálo dechové kvarteto ZUŠ Zlín, víno dorazilo z Kroměříže a občerstvení bylo s láskou napečeno zlínskými zuškami.

KŘEST

Snímek má necelých dvacet minut, hudebně ho podbarvuje hudba z nahrávek FBM. Projekce sklidila dlouhý potlesk. Nejčastějším přáním křtitelů byla další úspěšná léta státních zušek a to, aby jejich duši a nadšení na snímku vidělo co nejvíce lidí a veřejnost rozpoznala podstatu existence těchto škol.

DVD pokřtili Petr Navrátil, radní ZK za školství a sport, za MDZ ředitel Petr Michálek, za FBM ředitel Josef Němý, za patrony festivalu a praktikující umělce choreografka Ladislava Košíková a samozřejmě tvůrci - Tomáš Zindler /režie, střih, kamera/ a Jana Kubáčová /námět, scénář, produkce/.

Snímek je prezentační a jeho šíření bude "virální internetovou cestou", objeví se na webech partnerských institucí v kraji, ale i partnerských měst v cizině, protože šíří povědomí o systému a kvalitě našeho uměleckého školství. Snímek získá i anglické titulky.

SNÍMEK

Vznikl během festivalu ZUŠKA?ZUŠKA!, který byl svým pojetím výjimečný v rámci republiky. V jeden den se představily největší talenty z dvaceti státních krajských zušek.

Snímek zachycuje umění ve všech jeho podobách a formách. Je nadčasový a míří do oblasti hudební (klasika, rock, pop, dechová tělesa, CM,..), výtvarné (včetně designu, animace, malby, keramiky,..), literárně-dramatické (divadelní výkony hrané, loutkové, sólové výkony, ..) a taneční (moderní, klasický, balet, lidový, hiphop,..).

Obsahem je také náhled šéfů největších kulturních institucí v kraji na funkci a úlohu státních ZUŠ. Dokument zachycuje i výpovědi a vzpomínky některých bývalých absolventů krajských ZUŠ, např. muzikanta Jiřího Pavlici, choreografky Laďky Košíkové, herce Gustava Řezníčka, či držitelky ceny Anděl, hudebnice Jitky Šuranské.

VÝSTAVA

Putovní výstava po Dílně navštíví Krajskou knihovnu, Alternativu, KUC, či 21. Výstava stejně jako dokument, vznikla během festivalu ZZ a autorsky se na ní podíleli čtyři fotografové. Taktéž zachycuje umění, uměleckou formou.