STARTUJE FESTIVAL ZUŠKA?ZUŠKA! VRCHOLEM BUDE GALAVEČER 10. 5. ve Zlíně

3. - 20. 5. - po celém kraji

10. 5., Galavečer, Kongresové cetrum Zlín, 18.00

www.zuskazuska.cz

Hudba, divadlo, tanec, výtvarné umění – čtyři obory, představované v pojetí klasickém, moderním, i lidovém – to je festival státních ZUŠek. Na dvaceti místech kraje proběhne padesát festivalových akcí: koncerty, happeningy, výstavy,..

Vrcholem bude galavečer, kde s dětmi vystoupí patroni a bývalí absolventi ZUŠ Ivana Kovalčíková a hudebník Jiří Pavlica, dalšími hosty jsou šéfdirigent FBM Vojtěch Spurný a herec Městského divadla Zlín Pavel Vacek. Mezi dětmi jsou vítězové mezinárodních soutěží, držitelé Zlatých oříšků, děti, které už stály na profesionálních divadelních, či muzikálových prknech. Na programu se podílí všech 23 veřejných ZUŠ v kraji, vystoupí přibližně 400 účinkujících. V jeden okamžik zahraje 54 kytaristů, či 15 klarinetistů, vystoupí dixieland, zažijete bubenickou show, taneční čísla. Jiří Pavlica se na pódiu dokonce setká se současnými žáky své bývalé ZUŠ – svými dětmi. Dcera Anna Magdalena je jedním z dětských konferenciérů akce, coby žákyně literárně-dramatického oboru a syn je úspěšným primášem CM.

Náš systém základních uměleckých škol je jedinečný, propracovaný, má velkou tradici a také velké úspěchy. Školy vedou, vychovávají a rozvíjejí děti k všestranným osobnostem a tím vlastně spoluvytvářejí naši budoucnost. Nejde jen o to vychovávat budoucí profesionály, ale celou kvalitní kulturní a vzdělanou příští generaci. A tomu by mělo odpovídat i společenské postavení ZUŠ, uvedl důvod své dlouhodobé podpory Jiří Pavlica.

3. - 20. 5. 2016 proběhne festival ZUŠKA?ZUŠKA! ve více než dvaceti městech kraje a dohromady nabídne téměř padesát doprovodných akcí - koncerty, happeningy, výstavy, promítání snímku Zuška?Zuška!, workshopy, Dny otevřených dveří atd.

Vystoupí několik tisíc dětí, žáků veřejných ZUŠ v kraji, ve věku od pěti do dvaceti let.

Ve Zlíně 10. května zahraje dechová muzika před krajskou budovou, v Bojkovicích můžete navštívit 15. května Zahradní slavnost, o den dříve v srdci Luhačovic Slavnostní koncert ZUŠ, v Hulíně 8. května Koncert pěveckých sborů, v Uherském Brodě můžete navštívit jednu z plánovaných výstav, třeba o tom, jaké byly počátky ZUŠ a jak se zde tehdy vyučovalo. Srdečně Vás zve ZUŠ Alfréda Radoka z Valašského Meziříčí na jazzový či cimbálový galakoncert (14. a 21. 5) atd.

Festival ZUŠKA?ZUŠKA! Vznikl před třemi lety, aby veřejnost zjistila, jak talentované jsou dnešní děti, ale především, aby ZUŠ připomenuly svou důležitost a zásadní roli ve vzdělávání i kultuře měst a obcí, ověřenou desetiletími.

Ve Zlínském kraji je celkem dvacet devět základních uměleckých škol, z toho zřizovatelem dvaceti z nich je Zlínský kraj a tři jsou obecní, mimo tyto státní školy je zde i šest zařízení soukromých zřizovatelů. Nejstarší ZUŠ v kraji je v Kroměříži, má 134 let.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a primátora Města Zlín Miroslava Adámka

Partneři festivalu ZUŠKA?ZUŠKA!

Podporujeme úžasný projekt MALÉ MIMI, vybrali jsme přes 130 tisíc!! Děkujeme!