TZ - Zuška startuje

TZ_ZZ_startuje.pdf (142495)

Tisková zpráva 3. 4. 2014

BLÍŽÍ SE MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL ZUŠKA?ZUŠKA!

ZAPLAVÍ ZLÍN UMĚNÍM 16. května 2014

Festival ZUŠKA?ZUŠKA!

Den se Základními uměleckými školami Zlínského kraje

Umělečtí patroni: herec Pavel Zedníček, hudebník Jiří Pavlica, výtvarník Petr Nikl, a choreografka Ladislava Košíková

Záštitu poskytli MVDr. Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje a Mgr. Miroslav Kašný, náměstek primátora statutárního města Zlín

Partneři akce jsou Zlínský kraj, Město Zlín, MŠMT, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, MDZ, Rok české hudby, Čokoládovna v kostce, 3Creation – Tomáš Zindler, FBM ve Zlíně, FMK UTB Zlín

• Vystoupí 20 ZUŠ zřizovaných Zlínským krajem

• 7 oficiálních festivalových míst ve Zlíně: Baťův mrakodrap, náměstí Míru, Městské divadlo Zlín (Dílna), Kongresové centrum Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, Malá scéna, Alternativa

• 4 obory: výtvarný, hudební, taneční a literárně-dramatický

• Festival bude předcházet večernímu zahájení Akcí galerijní a muzejní noc 2014, Noc v knihovně. Na obou akcích taktéž vystoupí děti a zástupci ZUŠ zřizovaných krajem

• Vystoupí cimbálové muziky, dechové orchestry, jazzové, taneční a rockové kapely, k vidění bude taneční vystoupení, divadlo, i práce výtvarného oboru (Velká krajská výstava v Alternativě, malba v plenéru – náměstí)

Zajímavosti a doprovodný program:

• Soutěže o vstupenky do partnerských institucí – Městského divadla Zlín, Filharmonie Bohuslava Martinů, 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Soutěž o obří čokoládu.

• Malování na obličej. Bude možné sledovat přímo na náměstí jak se rodí keramika i obrazy v improvizovaných výtvarných ateliérech.

• Na náměstí Míru se ten den vystřídá 15!! kapel, včetně akordeonového souboru, dalších šest kapel zahraje v Dílně MDZ

• V areálu Svit vystoupí 6 dechových a 8 cimbálových muzik, na Malé scéně pak několik tanečních sólových i skupinových vystoupení a několik divadelních představení – atraktivní pro publikum od nejmenších dětí po jejich prarodiče

• Během festivalu budete moci ochutnat ručně vyráběné čokoládové bonbóny a pralinky z první zlínské čokoládovny.

• Z festivalu vznikne dokument, který točí režisér Tomáš Zindler, tvůrce celovečerního snímku Route 66, jež získal ocenění festivalu Neznámá země. Slavnostní premiéra s červeným kobercem, happeningem a dalším programem je pak naplánovaná na druhou polovinu října

• Fotodokumentaci obstarají studenti Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Nejlepší fotografie se vypraví na putovní výstavu napříč zlínským krajem – přes dvacet míst s originálními vernisážemi.

• Partnery akce jsou MDZ i FBM, jejíž členové mají mezi účinkujícími děti, nebo jsou sami pedagogy na některé z krajských ZUŠ.

Proč vznikl festival ZUŠKA?ZUŠKA!

Veřejné základní umělecké školy jsou tady desetiletí, v některých případech existují přes osmdesát let. Je na čase říct jak fungují, jak se liší od volnočasových aktivit s uměleckou náplní, které poskytují soukromá zařízení. Festival je živým, slyšitelným a viditelným důkazem toho, že zálkadní umělecké školy zřizované Zlínským krajem mají historicky dané pevné základy, ale zároveň se díky svým vysoce kvalifikovaným umělcům v řadách pedagogů i perfektně vyznají v těch nejnovějších uměleckých směrech.