Malí velcí filharmonici: Projekt, který plní sny

10.04.2017 23:04

 

Žáci ZUŠ ve společném orchestru s filharmoniky přivítají ve Zlíně světovou pěvkyni Magdalenu Koženou

 

Státní ZUŠ v kraji přichází s projektem, který dá téměř padesáti vybraným žákům ze ZUŠ možnost být v kůži profesionálního hudebníka. Na sérii tří květnových koncertů se individuálně a pod vedením pedagogů připravují už od podzimu. Partnerem projektu je Filharmonie Bohuslava Martinů, která je zastoupena 25ti hráči orchestru, ti jsou zároveň mentory svých dočasných malých kolegů. Koncerty se uskuteční v Arcibiskupském zámku v Kroměříži 22. 5., v Domě kultury v Uherském Brodě 23. 5.. Vše vyvrcholí veřejným happeningem v rámci akce ZUŠ Open za účasti Magdaleny Kožené a dalších osobností v parku Komenského ve Zlíně 30. května, následnou veřejnou generálkou a vrcholem bude večerní koncert v Kongresovém centru ve Zlíně. Všechny tyto akce jsou pro veřejnost zdarma.

 

Malí velcí filharmonici budou mít velkolepý závěr, vytvoří partnerství tří významných událostí. Zmíněného projektu, který pořádá Spolek Zuška?Zuška! (22 veřejných ZUŠ v kraji), ZUŠ Open – národní happening na podporu ZUŠ pořádaný Nadačním fondem Magdaleny Kožené a 57. Zlín Film Festivalu, který letos už potřetí spolupracuje se Spolkem Zuška?Zuška!. Ten pro filmový festival opět připravil dramaturgii Divadelní zóny v parku Komenského a naopak festival vyjádřil začleněním ZUŠ Open a koncertu Malí velcí filharmonici do svého programu podporu základnímu uměleckému vzdělávání.

Spolupráce s FBM nás motivovala k přizvání do funkce hlavního dirigenta projektu hudebníka a šéfdirigenta orchestru Vojtěcha Spurného,“ řekla předsedkyně Spolku Zuška?Zuška! Martina Hniličková. „Program jsme koncipovali tak, aby byl schopen oslovit širokou veřejnost. Zazní skladby autorů jako je Eben, Trojan, či Grieg,“ upřesňuje předsedkyně spolku a zároveň ředitelka ZUŠ Zlín. V rámci projektu Malí velcí filharmonici se představí navíc mimořádně talentovaní dětští sólisté, kteří oslnili i v zahraničí a jsou držiteli prestižních ocenění, zlatých oříšků ČT a dalších cen.

Jsme rádi, že několikaletá práce Spolku Zuška?Zuška! poutá pozornost na národní úrovni. Tento projekt připravujeme dva roky a věříme, že přineseme našim žákům mimořádný vklad do dalšího života, už samotné zkoušky mají úžasnou atmosféru a překračují naše očekávání,“ dodává manažerka projektu Jana Kubáčová. Její slova potvrzuje i dirigent Vojtěch Spurný: „Kontakt s dětmi a jejich bezprostředností je velmi osvěžující a člověk si při něm uvědomí, nakolik ho už pohltila "orchestrální rutina" a že je možné v sobě znovu obnovit přirozenou radost z muzicírování. A to už vůbec nemluvím o tom, že podobné projekty a jejich podpora jsou svého druhu investicí do budoucího publika filharmonie!“ Vzájemné klady spolupráce filharmonie na projektu zušek vidí i ředitel FBM Josef Němý: „Účast hráčů filharmonie ve společném orchestru s žáky ZUŠ z mého pohledu zvýší pozitivní renomé naší filharmonie. Pro žáky ZUŠ jsou jistě naši hráči velkými vzory. Možnost zahrát si s nimi ve společném orchestru pak určitě umocní jejich píli ještě více na sobě pracovat. A jejich nadšení zase pozitivně působí na naše hráče.“

Projekt kromě Nadačního fondu a filmového festivalu podpořili svou záštitou hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, primátor města Zlín MUDr. Miroslav Adámek, starosta a senátor Uherského Brodu Ing. Patrik Kunčar a starosta Kroměříže Mgr. Jaroslav Němec.

 

Magdalena Kožená, Jiří Pavlica, Boris Jirků, Eva Josefíková,..

Mezzosopranistka světového formátu Magdalena Kožená se dlouhodobě vyjadřuje k nutnosti podporovat umělecké vzdělávání. Z těchto aktivit vzešel její Nadační fond, jehož letošním cílem je upozornit na ZUŠ celorepublikovým happeningem pod názvem ZUŠ Open. Po celé republice se ho účastní přes 350 škol a svou přítomností mu vyjadřují podporu desítky známých osobností. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ upřesňuje důvody svého odhodlání Magdalena Kožená. „Jako absolventka ,lidušky‘ si dobře uvědomuji, jak zásadní jsou právě první léta hudebního vzdělávání. O tom, zda se dítě bude nebo nebude zajímat o umění, rozhodují nejen rodiče, ale často také právě učitelé v ZUŠkách,“ dodává k projektu zakladatelka a patronka nadačního fondu

 

Zuška?Zuška! & 57. ZFF uvádí: ZUŠ Open s Magdalenou Koženou

Ve Zlíně přijala Magdalena Kožená pozvání Spolku Zuška?Zuška! a její přítomnost bude součástí happeningu v Divadelní zóně 57. Zlín Film Festivalu v parku Komenského, kde ji bude doprovázet například David Mareček, generální ředitel České filharmonie, ale narazíte zde i na řadu dalších osobností z uměleckého světa. Aktivity státních ZUŠ v kraji podpořili také známí bývalí absolventi těchto státních škol – hudebník Jiří Pavlica (ZUŠ Uherské Hradiště), houslistka a koncertní mistr FBM Ivana Kovalčíková (ZUŠ Slavičín), hudebník Felix Slováček (ZUŠ Zlín), herečka Eva Josefíková (ZUŠ Uherské Hradiště), výtvarník Boris Jirků (ZUŠ Zlín) a další. Někteří z nich přislíbili i osobní účast. Státní ZUŠ připravily na odpoledne pestrý program pro širokou veřejnost, kde zazní muzika, představí se i smíšený orchestr MVF, divadélka, výtvarné dílny, taneční vystoupení a další.

 

Doprovodný program Malí velcí filharmonici

Během zkoušek orchestru vznikly krátké upoutávky, kde účinkují herci LDO a za kamerou stojí čerství absolventi ZUŠ. Zároveň celý průběh a proces, kdy se z žáků stávají téměř profesionální hudebníci, zachycuje štáb IS Produkce a výsledkem bude časosběrný snímek, který bude mít premiéru na podzim.

Další důležitou oporou projektu se stala zlínská fotografka Martina Crlová, která dokázala zaznamenat myšlenky projektu – hudba patří do ulic - a oslovit tak širokou veřejnost. Výstupy bude prezentovat výstava těchto fotografií ve foyer Kongresového centra ve Zlíně od konce dubna do 12. května.

Předvojem koncertního turné Malí velcí filharmonici a Divadelní zóny, kde v průběhu celého filmového festivalu zušky naleznete bude Multižánrový festival Zuška?Zuška! S podtitulem Zuškování?! v parku. 13. května je zde interaktivní program pro širokou veřejnost, výtvarné a hudební dílny pro děti, taneční i hudební vystoupení.

 

25. 4. - 12. 5. - výstava fotografií Malí velcí filharmonici

13. 5. - Multižánrový festival Zuška?Zuška! S podtitulem Zuškování?! V parku

 

Koncerty Malí velcí filharmonici

22. 5., Kroměříž – Arcibiskupský zámek, 18.00 hod.

23. 5., Uherský Brod, 18.00 hod

30. 5. Zlín

  • V parku se ZUŠ Open a Magdalenou Koženou 14.00hod

  • Národní tisková konference k projektu ZUŠ Open 15.00 KC

  • Veřejná generálka v KC 16.00 hod

  • Závěrečný koncert KC Zlín v 19.00 hod

 

26. 5. - 3. 6. - Divadelní zóna 57. ZFF