MALÍ VELCÍ HERCI

ZUŠKA?ZUŠKA! & MĚSTSKÉ DIVADLO ZLÍN

Jaký je život profesionálního herce? Projekt nabízí vybraným žákům ZUŠ intenzivní setkání s divadelním světem, jeho zákulisím. Setkají se nejenom s profesionálními herci a režisérem (a budou pracovat po jejich boku), ale také poznají chod velkého divadla.

Projekt Malí velcí herci je unikátním propojením vzdělávání a umění. Z dětí se stanou herci a z herců mentoři a průvodci. Výsledkem několikaměsíčního procesu je nastudování inscenace K. Čapka "Povídky z jedné a druhé kapsy".

Výsledkem projektu je v národním měřítku ojedinělý výstup. Premiéra bude v září 2018 v MDZ, následují reprízy v MDZ a na dalších místech v Zl. kraji.

Projekt je cílen především na děti druhého stupně ZŠ, kterým prostřednictvím jejich spolužáků, či věkově příslušných dětí, nabízí vhled do profesionálního umění, přibližuje umění samotné a zároveň poskytuje odlišný pohled na "povinnou" klasiku, kterou je v tomto případě Čapek a jeho Povídky z jedné a druhé kapsy. Text je stylizován velmi decentně do dnešní doby, zároveň však ctí autora.

 

DOPROVODNÉ AKCE:

VÝSTAVA KOMIKSŮ 

ČASOSBĚRNÝ DOKUMENT 

Představení Povídky z jedné a druhé kapsy, které můžete od září vidět na prknech Městského divadla Zlín je naprosto unikátní. 

Kromě skvělých herců Matěje Štrunce a Marie Vančurové ( a dříve i Markétky Holcmanové) v něm totiž hrají i vybraní mladí herci ze zušek (Zuška?Zuška!) z celého kraje. Představení ale není žádným poloamatérským kouskem, je od začátku do konce vedeno zcela profesionálně. Jak takové představení vznikalo a co bylo klíčem k úspěchu, který se následně dostavil? Odpověď najdete v časosběrném snímku Jana Švece, který celý průběh příprav zachycuje. Promítat ho budou v Dílně MDZ Zlín a moderovat budou postavy z představení, hudební doprovod obstará duo The Human.
Ještě před tím si můžete vychutnat vernisáž výstavy komiksů (v 17.00 ve foyer divadla), které na motivy Čapkových povídek různými způsoby pracovali studenti výtvarných oborů veřejných ZUŠ ze Zlínského kraje. Moderovat budou opět známí povídkoví detektivové a přítomen bude i tvůrčí tým inscenace.

        

TISKOVÁ ZPRÁVA:

Jaký je život profesionálního herce? Intenzivní setkání se skutečným divadelním světem i jeho zákulisím nabízí letos několika desítkám žáků základních uměleckých škol ze Zlínského kraje unikátní projekt nazvaný Malí velcí herci. Realizuje ho spolek ZUŠKA? ZUŠKA! ve spolupráci s Městským divadlem Zlín. Premiéra bude 30. září ve Velkém sále.

Žáci literárně-dramatických oborů veřejných ZUŠ ve Zlínském kraji dostali možnost nazkoušet společně s herci zlínského divadla Markétou Kalužíkovou a Matějem Štruncem inscenaci Povídky z jedné a druhé kapsy, vše pod režijní taktovkou Vladislava Kracíka, uměleckého šéfa Divadla Tramtárie. První velké soustředění, na kterém tvůrčí tým vybral 14 nejlepších, se konalo v polovině března. „Žáci stanou na pódiu společně se svými ostřílenějšími kolegy, profesionálními herci. Budou moci pracovat po jejich boku, poznají zákulisí a získají tak velmi cenné zkušenosti pro další rozvoj svého hereckého nadání,“ řekla manažerka projektu Jana Kubáčová. „Dětem navíc v jim blízké a srozumitelné formě přiblížíme dílo Karla Čapka, které mají i v doporučené literatuře,“ doplnila.

Inscenace se v září zařadí na běžný repertoár Městského divadla Zlín. „Je to záležitost unikátní, precedentní. Povídky z jedné a druhé kapsy zařadíme do školního předplatného a plánujeme také zájezdy,“ uvedl ředitel zlínského divadla Petr Michálek.