Nový dokument ZUŠKA?ZUŠKA! bude mít premiéru Odhalí duši „ZUŠek“ a nahlédne do zákulisí líhně talentů

Nový dokument ZUŠKA?ZUŠKA! bude mít premiéru

Odhalí duši „ZUŠek“ a nahlédne do zákulisí líhně talentů

Premiéra dokumentárního snímku

28. 1. 2015, Dílna, Městské divadlo Zlín, 18:00

Program: Hudební doprovod, moderování se zhostí herci MDZ, součástí bude i vernisáž uměleckých fotografií. Partnerem celé akce je Městské divadlo ve Zlíně.

Po premiéře budete moci snímek vidět i na www.zuskazuska.cz

Premiéru bude provázet vernisáž putovní výstavy uměleckých snímků ZUŠKA?ZUŠKA!

Tato výstava vznikla stejným způsobem jako dokument a oběhne téměř dvacítku míst v celém kraji.

Krajské základní umělecké školy, zušky, lidušky.. chcete-li, jsou už takovou samozřejmostí, že jen málokdo vnímá, jak zásadní je jejich úloha v podobě uměleckého obohacování. Z dětí, které mají talent a rozvíjí ho v některé z těchto škol, vyrostli hudebníci, skladatelé, herci, animátoři, režiséři, výtvarníci, tanečníci, či choreografové mnohdy zvučných jmen. Dokument se ale zaměřuje na generace přicházející. Na děti, jejichž jména teprve znát budeme. Už teď někteří z nich jezdí prezentovat svůj talent a píli po světě. Zlínský kraj zřizuje dvacet základních uměleckých škol a tyto školy patří mezi nejlepší v republice, jejich žáci slaví úspěchy na národním i mezinárodním poli.

Film pořídil tým pod režijním dohledem Tomáše Zindlera. Vznikl během loňského květnového festivalu ZUŠKA?ZUŠKA!, který byl svým pojetím výjimečný v rámci republiky. V jeden den se představily největší talenty ze všech státních krajských zušek.

Snímek nezachycuje festival, ale umění ve všech jeho podobách a formách. Je nadčasový a míří do oblasti hudební (klasika, rock, pop, dechová tělesa, CM,..), výtvarné (včetně designu, animace, malby, keramiky,..), literárně-dramatické (divadelní výkony hrané, loutkové, sólové výkony, ..) a taneční (moderní, klasický, balet, lidový, hiphop,..).

Obsahem je také náhled šéfů největších kulturních institucí v kraji na funkci a úlohu státních ZUŠ. Dokument zachycuje i výpovědi a vzpomínky některých bývalých absolventů krajských ZUŠ, např. muzikanta Jiřího Pavlici, choreografky Laďky Košíkové, herce Gustava Řezníčka, či držitelky ceny Anděl, hudebnice Jitky Šuranské.

O projektu ZUŠKA?ZUŠKA!

Veřejné základní umělecké školy mají ve Zlínském kraji tradici dlouhou až sto třicet let. Staly se samozřejmostí a tak už mnozí nevědí co jsou to za školy, jak se liší od jiných umělecky zaměřených kroužků a škol. Projekt má osvětlit, jak fungují dnes. Proč by rodiče, kteří chtějí rozvíjet nadání svých dětí měli zvažovat školu s pevnými osnovami, desetiletími zkušeností a aprobovanými učiteli, kteří jsou často viditelně úspěšní ve svých oborech. O tom vypovídají absolventi i současní studenti. (Martin Kot, dvanáctiletý akordeonista byl v nejužší nominaci na Zlatý oříšek, čeká ho cesta do Ruska, Bosny a Hercegoviny,.. Třináctiletá klavíristka Zlata Hložková v lednu účinkuje s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně,.. A takových úspěšných a talentovaných nadějí ZUŠ mají mnoho.)

Školy mimo jiné spolupracují s Městským divadlem ve Zlíně, pomáhají svými vystoupeními potřebným, navázaly spolupráci s řadou institucí v kraji. Další roční nově založené tradice ZUŠ zřizovaných krajem – festivalu ZUŠKA?ZUŠKA! proběhne v celém kraji, na několika místech a vyvrcholí na náměstí ve Zlíně přehlídkou těch nejlepších (15. a 16. 5.) .