TZ_FESTIVAL ZUŠKA?ZUŠKA!

TZ - DOKUMENT KE STAŽENÍ:

TZ_festivalZZ16.pdf (276366)

TZ_festivalZZ16.doc (233472)

ZLÍNSKÝ KRAJ, ZLÍN - Kvalita, vysoká úroveň, mimořádné spojení uměleckých institucí a zajímaví hosté – veřejné ZUŠ ve Zlínském kraji ve dnech 3. - 20. května připravily další ročník festivalu ZUŠKA?ZUŠKA!. Bude mít téměř padesát doprovodných akcí a vrcholem bude 10. května galavečer v KC Zlín, kde s dětmi vystoupí patroni a bývalí absolventi ZUŠ - houslistka a koncertní mistr Filharmonie Bohuslava Martinů Ivana Kovalčíková a hudebník Jiří Pavlica dalšími hosty jsou dirigent Vojtěch Spurný, či herec Městského divadla Zlín Pavel Vacek.

Vyhrávají soutěže za hranicemi republiky, hrají po boku známých profesionálů v divadelních představeních, zpívají či tančí v muzikálech, koncertují s dokonce s filharmoniemi – to jsou neznámé děti, které svým talentem zastíní i dospělé. To jsou děti, které na sobě dlouhodobě a systematicky pracují ve spolupráci se svým pedagogem a základní uměleckou školou. Jsou to děti z veřejných ZUŠ v kraji.

Festival ZUŠKA?ZUŠKA! Vznikl před třemi lety, aby veřejnost zjistila, jak talentované jsou dnešní děti, ale především, aby ZUŠ připomenuly svou důležitost a zásadní roli ve vzdělávání i kultuře měst a obcí, ověřenou desetiletími.

Slavnostní galavečer v Kongresovém centu ve Zlíně bude vrcholem festivalu, na programu se podílí všech 23 veřejných ZUŠ v kraji, vystoupí přibližně 400 účinkujících. „Program nabídne vystoupení saxofonisty Jiřího Kováře s kapelou, muzikant bude reprezentovat republiku v Los Angeles, houslistka Natálie Garguláková patří mezi výjimečně talentované děti, je vítězkou řady soutěží, jeviště opanují i úspěšní žáci tanečních oborů,“ přiblížila program ředitelka ZUŠ Zlín, Martina Hniličková. V jeden okamžik bude na pódiu až 54 kytaristů, či 15 klarinetistů, dixieland, bubenická show, absolvent ZUŠ Uherské Hradiště - Jiří Pavlica se na pódiu v jeden okamžik dokonce setká se současnými žáky této školy – svými dětmi. Dcera Anna Magdalena je jedním z dětských konferenciérů akce, coby žákyně literárně-dramatického oboru a syn je úspěšným primášem CM Husličky a písničky.

V Kongresovém centru zároveň můžete navštívit výstavu prací výtvarného oboru ZUŠKA?ZUŠKA! od 9. do 20 května

3. - 20. 5. 2016 proběhne festival ZUŠKA?ZUŠKA! ve více než dvaceti městech kraje a dohromady nabídne téměř padesát doprovodných akcí - koncerty, happeningy, výstavy, promítání snímku Zuška?Zuška!, workshopy, Dny otevřených dveří atd.

Vystoupí několik tisíc dětí, žáků veřejných ZUŠ v kraji, ve věku od pěti do dvaceti let.

Ve Zlíně 10. května zahraje dechová muzika před krajskou budovou, v Bojkovicích můžete navštívit 15. května Zahradní slavnost, o den dříve v srdci Luhačovic Slavnostní koncert ZUŠ, v Hulíně 8. května Koncert pěveckých sborů, v Uherském Brodě můžete navštívit jednu z plánovaných výstav, třeba o tom, jaké byly počátky ZUŠ a jak se zde tehdy vyučovalo. Srdečně Vás zve ZUŠ Alfréda Radoka z Valašského Meziříčí na jazzový či cimbálový galakoncert (14. a 21. 5) atd.

Ve Zlínském kraji je celkem 29 základních uměleckých škol, z toho zřizovatelem 20 z nich je Zlínský kraj, 3 jsou zřízeny obcemi a 6 soukromými subjekty..

23 veřejných škol navštěvuje 15.865 dětí. A jak dokazují i letošní soutěžní úspěchy žáků, Zlínský kraj se pyšní mimořádně kvalitním základním uměleckým vzděláváním. Dle materiálů OECD patří české základní umělecké školství k nejpropracovanějším systémům na světě.

Nejstarší ZUŠ v kraji je ZUŠ Kroměříž, která má 134 let.

www.zuskazuslka.cz

ZUŠKA?ZUŠKA! dnes znamená také stejnojmenný projekt, který prostřednictvím akcí sdružující veřejné ZUŠ v kraji, podporuje informovanost o školách, ale především žákům nabízí výjimečná setkávání s profesionální uměleckou praxí a podporuje mimořádně talentované děti.

Patroni festivalu (absolventi veřejných ZUŠ ZK): Hudebník a skladatel Jiří Pavlica, koncertní mistr Filharmonie Bohuslava Martinů Ivana Kovalčíková, herec Jan Šťastný.

Partneři festivalu: Zlínský kraj, Město Zlín, Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, Městské divadlo Zlín

Hosté: Šéfdirigent FBM Vojtěch Spurný, zakladatelé projektu Malemimi.cz na podporu předčasně narozených dětí /ZUŠ díky svým benefičním akcím přispěly částkou přes 130 000,- Kč/

Herec MDZ Pavel Vacek

Záštitu poskytli: MVDr. Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje a