Žák základní umělecké školy Zlínského kraje bude reprezentovat Českou republiku v USA

Jiří Kovář, třináctiletý hráč na saxofon ze Základní umělecké školy Zlín, příspěvkové organizace Zlínského kraje, byl vybrán do týmu České republiky pro mezinárodní přehlídku začínajících umělců, kteří již dosáhli úspěchů na národním poli. Tato přehlídka, nazvaná World Championship of Performing Arts (WCOPA), se uskuteční v příštím roce v Los Angeles.

„Mám velkou radost z úspěchu našeho žáka. Určitě se v tomto případě jedná o souhru talentu, mimořádné píle a také kvalitní výuky. Úroveň našich krajských základních uměleckých škol je dlouhodobě vysoká, jak se o tom máme možnost přesvědčovat při různých příležitostech - například při festivalu ZUŠKA?ZUŠKA! organizovaném ve Zlínském kraji. Gratuluji Jiřímu Kovářovi i jeho panu učiteli a přeji hodně štěstí v mezinárodní soutěži,“ řekl krajský radní Petr Navrátil, zodpovědný za školství.

Jiří Kovář navštěvuje ZUŠ Zlín ve Štefánikově ulici od roku 2009, nejdříve hrál na zobcovou flétnu, pátým rokem hraje na saxofon.

„Jirka je houževnatý, talentovaný, cílevědomý. Když začal studovat na gymnáziu, rozhodoval se mezi hokejem a saxofonem. Vyhrála hudba, i díky zázemí rodiny, v níž i mladší bratr hraje na trubku,“ říká jeho učitel Jan Slavík.

Nadání mladého muzikanta potvrzuje i ředitelka školy: „Jiří Kovář dosáhl již mnoha úspěchů, mezi nejvýznamnější patří první místo v krajském kole soutěže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a druhé místo se saxofonovým kvartetem v mezinárodní soutěži v Teplicích. Letos využil možnost zúčastnit se výběru českých talentů v různých uměleckých disciplínách. Nejdříve uspěl v semifinále této soutěže v Ostravě, které proběhlo 10. října 2015, a postoupil do finálního výběru v Divadle Na Šantovce v Olomouci 14. listopadu 2015. Zde byl také úspěšný a spolu s dalšími mladými talenty byl nominován do týmu českých reprezentantů s účastí v mezinárodní přehlídce v Los Angeles,“ prozradila ředitelka ZUŠ Zlín Martina Hniličková. „Je to setkání nejen začínajících umělců, ale i těch, co již dosáhli úspěchů na regionálním či národním poli. WCOPA je hlavně věnována všem umělcům bez rozdílu věku, kteří se chtějí něčemu novému naučit, trénovat s těmi nejlepšími, porovnat navzájem své umění, utkat se o zlatou medaili a eventuálně se probojovat až do závěrečné finální show, která se vysílá živě do celého světa, anebo získat stipendium na studium v New Yorku či Los Angeles,“ dodala ředitelka Martina Hniličková.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

24. 11. 2015